Podlasie: magiczna kraina i jej skarby

Podlasie to wyjątkowa kraina, na terenie której każdy z nas będzie mógł spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Wspaniała przyroda, wielokulturowe wsie oraz miasta pełne zabytków – oto czynniki, dzięki którym wycieczki po tej części kraju staną się dla każdego z nas wspaniałym doświadczeniem. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Z wizytą w Białymstoku


Większość turystów swe wycieczki po Podlasiu zaczyna od wizyty na terenie najważniejszego miasta tej krainy. Białystok z pewnością zasługuje na uwagę, a jego zabytki mogą oczarować nawet tych najbardziej wymagających turystów. Dzieje tego miasta sięgają pierwszej połowy XV wieku, a o jego wielkim znaczeniu w dawnych czasach wciąż przypominają nam okazałe budowle. Ta najważniejsza to pałac Branickich, nazywany często „Podlaskim Wersalem”. Wzniesiony w XVIII wieku, urzeka swą sylwetką i pięknymi wnętrzami, które są częściowo udostępniane turystom. Rezydencja ta przyciąga też wspaniałymi ogrodami, po których każdy z nas może spacerować do woli. Sobór św. Mikołaja, w którym przechowywane są relikwie Gabriela Zabłudowskiego, piękna bazylika katedralna oraz XIX-wieczna cerkiew Marii Magdaleny to kolejne atrakcje, którym w czasie zwiedzania Białegostoku warto się uważniej przyjrzeć. Kto znajdzie tanie noclegi w tym mieście, ten będzie mógł dodatkowo urządzać ciekawe wycieczki po okolicy tego miasta. Warto się wybrać na teren rezerwatu przyrody Las Zwierzyniecki, nie lada gratką może się też okazać rezerwat Bagno.

Tykocin – moc atrakcji dla każdego


Kolejnym miastem, któremu podczas wycieczki po Podkarpaciu warto poświęcić swój czas, jest Tykocin. W mieście tym nie brak ciekawych zabytków, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje Wielka Synagoga – jedna z największych i najpiękniejszych pamiątek po społeczności żydowskiej na ziemiach polskich. W mieście tym warto również zwiedzić późnobarokowy kościół pw. Świętej Trójcy, stanowiący cenną pamiątkę z XVIII stulecia, oraz zamek (a raczej jego rekonstrukcję), którego powstanie wiąże się z działalnością króla Zygmunta Augusta.

Supraśl – w królestwie ikon


Kto chce się nacieszyć wyjątkowym klimatem Podlasia, ten koniecznie powinien odwiedzić Supraśl. To miasto jest chętnie odwiedzane przez miłośników sztuki sakralnej, którzy zaglądają tu z powodu ciekawego Muzeum Ikon. Prawosławny monaster męski Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa, który może się pochwalić historią sięgającą XV wieku, secesyjny pałac Buchholtzów oraz neobarokowy kościół Świętej Trójcy z XIX wieku – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się spotkać na terenie tego miasta.

Na Szlaku Tatarskim


Na terenie Podlasia często można się spotkać z pamiątkami po ewangelikach i Żydach, nie brak tu również obiektów, które do dziś służą ludności prawosławnej. Wyjątkową atrakcją dla każdego z nas może się jednak okazać wizyta na terenie tych miejscowości, w których wciąż mieszkają Tatarzy. Tak jest m.in. w Bohonikach i Kruszynianach – wsiach, które z woli Jana III Sobieskiego stały się własnością Tatarów. Do dziś we wsiach tych można ujrzeć mizary i meczety, będące unikalnymi zabytkami.

Raj dla przyrodników


Podlasie jest krainą wyjątkowo atrakcyjną dla wszystkich miłośników przyrody, a jedną z najcenniejszych atrakcji jest tu Białowieski Park Narodowy. Wspaniałe lasy i ostoje żubra przyciągają, nic więc dziwnego, że okolice Białowieży i Hajnówki są tak chętnie odwiedzane przez turystów. Kuszą też tereny Puszczy Knyszyńskiej i dolina Biebrzy, nie lada gratką dla miłośników natury mogą się też okazać wycieczki po Narwiańskim Parku Narodowym. Bocianie wioski, liczne rezerwatu przyrody – wszystko to sprawia, że każdy z nas może tu w przyjemny sposób poszerzać swą wiedzę na temat świata fauny i flory.

Podlasie zachwyca, a czas spędzony na odkrywaniu tutejszych atrakcji dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym. Wspaniała przyroda, cenne zabytki i wyjątkowy klimat – oto główne powody, dla których tej części Polski warto poświecić więcej uwagi podczas swych wakacyjnych wypraw.