Biebrzański Park Narodowy i jego skarby

Zajmuje powierzchnię 592,23 kilometrów kwadratowych, dzięki czemu jest największym parkiem narodowym w Polsce. Kusi licznymi gatunkami ptaków, w tym batalionami wyróżnionymi w parkowym logo, oraz malowniczą scenerią. Biebrzański Park Narodowy zachwyca, a wycieczki po jego terenie dostarczą niezapomnianych wrażeń nie tylko przyrodnikom, ale wszystkim osobom lubiącym aktywie spędzać czas w pięknym otoczeniu. Co warto wiedzieć na temat tego parku?

Biebrzański Park Narodowy i jego charakterystyka


Biebrzański Park Narodowy przyciąga rozległymi mokradłami, dzięki którym stał się ważną ostoją dla wielu gatunków ptaków oraz rajem dla takich zwierząt, jak łosie czy bobry. Tereny tego parku przyciągają też amatorów spływów kajakowych, którzy chcą odkrywać magię też części Podlasia w trakcie krajoznawczych spływów .A jest co podziwiać, gdyż Biebrzański Park Narodowy jest nie tylko największym, ale i jednym z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce.
Kiedy doceniono przyrodnicze bogactwo tej krainy? Wiadomo, że pierwsze działania mające chronić tutejsza przyrodę podjęto już w okresie międzywojennym, dzięki czemu w latach 20-tych XX wieku powstały dwa rezerwaty przyrody: „Grzędy” oraz „Czerwone Bagno”. Ich głównym zadaniem była ochrona terenów bagiennych oraz ostoja łosia –zwierzęcia, które w okresie międzywojennym było zagrożone wyginięciem. Park narodowy udało się powołać do życia dopiero w 1993 roku. Jego dumą są rozległe bagna i torfowiska, liczne gatunki fauny i flory oraz krajobrazy, które na każdym z nas mogą zrobić ogromne wrażenie. Ten park to wyjątkowa ostoja ptactwa wodno-błotnego oraz wielu innych zwierząt. W trakcie wędrówek po tym parku można podziwiać łosie oraz wilki, nie brak tu również bobrów, jenotów i borsuków. Dubelt, wodniczka, batalion, cietrzew czy kulik wielki – oto kolejni mieszkańcy tego parku narodowego. Biebrzański Park Narodowy kusi też licznymi atrakcjami krajoznawczymi oraz gęstą siecią tras turystycznych, dzięki którym turyści mogą odkrywać najpiękniejsze zakątki tej bagiennej krainy. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Biebrzański Park Narodowy i jego turystyczny potencjał


Na terenie tego parku narodowego nikt z nas nudzić się nie będzie, a lista miejsc, które warto tutaj odwiedzić, jest bardzo długa i różnorodna. Miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów jest miejscowość Budy, znana z zagrody „Sucha Barć”, uwagę przyciąga również Goniądz, znany z kilku atrakcyjnych punktów widokowych oraz neobarokowego kościoła św. Agnieszki, zbudowanego w latach 20-tych XX wieku według projektu Oskara Sosnowskiego. Uwagę miłośników przyrody przyciąga Bagno Podlaskie, uznawane za najlepiej zachowany obszar podmokły na terenie parku, fascynuje też Bagno Ławki – największe na terenie BPN. Twierdza Osowiec oraz Muzeum Regionalne w Lipsku – oto kolejne atrakcje, którym warto się tu uważniej przyjrzeć.

Jak zwiedzać Biebrzański Park Narodowy?


Na terenie tego niezwykłego parku narodowego czeka na aktywnych turystów ponad 570 km tras pieszych i rowerowych, dzięki którym można odkrywać niezwykłe bogactwo tego obszaru. Wielkim powodzeniem wśród turystów cieszy się tu pieszy szlak żółty, łączący miejscowości Wizna oraz Goniądz, oraz szlak zielony, rozpoczynający się w Osowcu-Twierdzy. Na rowerzystów czeka tu m.in. skrawem Podlaskiego Szlaku Bocianiego oraz Szlak im. Karola Brzostowskiego, liczący sobie ponad 40 km długości. Po Biebrzańskim Parku Narodowym można się też przemieszczać za pomocą tradycyjnych łodzi zwanych pychówkami, ciekawym sposobem na poznawanie jego piękna są też spływy kajakowe. Na turystów pragnących poznać piękno tego parku czekają też ciekawe ścieżki dydaktyczne i spacerowe, a każda z nich może dostarczyć piechurom wyjątkowych wrażeń.

Biebrzański Park Narodowy to wyjątkowe miejsce, a kto znajdzie tanie noclegi na jego obrzeżach, ten z pewnością nudzić się nie będzie. Piękne widoki, idealne warunki do obserwowania ptaków oraz łosi – oto czynniki, dzięki którym turystyka w tej części Podlasia ma się doskonale.

1 thought on “Biebrzański Park Narodowy i jego skarby

  1. Piękny park! 570 km tras pieszych i rowerowych robi wrażenie. Można eksplorować w nieskończoność.

Comments are closed.