Białystok: co warto zobaczyć w tym mieście?

Jest najważniejszym miastem, jakim może nas oczarować Podlasie, a wycieczki po jego terenie sprawią wiele radości i miłośnikom historii, i tym, którzy chcą się nacieszyć widokiem cennych zabytków. Czym może nas oczarować Białystok? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w tym mieście?

Białystok i jego miejsce na mapie Polski


To najważniejsze miasto na terenie województwa podlaskiego, które już samym swym położeniem przyciąga turystów. Białystok to malownicze pejzaże oraz piękne widoki na dolinę rzeki Białej, będącej dopływem Supraśli. Długa historia tego miasta oraz jego położenie sprawiają, iż jest to miasto wielokulturowe, na terenie którego spotkać się można z różnymi wyznaniami oraz językami. Choć sam Białystok jest ważnym ośrodkiem życia gospodarczego i kulturalnego, w jego pobliżu nie brak miejsc atrakcyjnych dla miłośników przyrody. Wielkim walorem miasta jest bliskość Puszczy Knyszyńskiej i Narwiańskiego Parku Narodowego, pięknych parków i terenów zielonych nie brakuje też w ścisłym centrum miasta. Białystok przyciąga też swymi zabytkami, dzięki którym stał się atrakcyjnym celem wypraw dla wielu miłośników historii.

Z kart historii – Białystok i jego dzieje


Białystok zaczął się rozwijać w połowie XV wieku, a ponieważ osada ta powstała na skrzyżowaniu ważnych traktów handlowych, dość szybko zyskała na znaczeniu. Rola Białegostoku wzrosła znacznie pod koniec XVII wieku, kiedy to stał się on siedzibą rodu Branickich. Ci zamożni magnaci w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju miasta, a wzniesione przez nich budowle do dziś przypominają nam nie tylko o potędze Branickich, ale i o tym, jak wielkie znaczenie miało dla nich to miasto. Niestety, lata zaborów przyniosły wiele strat, a fakt, iż do 1915 roku miasto wchodziło w skład Imperium Rosyjskiego, nie pomagał w rozwoju tutejszej gospodarki. Okupacja niemiecka w latach 1915-1919 też przyniosła wiele strat, zatem dopiero w okresie międzywojennym Białystok zaczął się na nowo rozwijać. Mimo burzliwych wydarzeń i tragedii, z jakimi w XX wieku musieli radzić sobie mieszkańcy miasta, Białystok do dziś zachwyca swym charakterem. Na jego terenie zachowało się wiele cennych zabytków, dzięki którym dziś turyści mogą w przyjemny sposób poznawać dzieje tego miasta. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić uwagę?

Białystok i jego skarby – na co warto tu zwrócić szczególną uwagę?


Wycieczki po Białymstoku będą nie lada gratką i dla miłośników historii, i dla tych, których fascynują architektoniczne perełki. Na długiej liście zabytków znajduje się przede wszystkim pałac Branickich, uznawany za jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich z czasów saskich. Wśród zabytków sakralnych tego miasta wyróżnia się bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której najstarsze fragmenty pochodzą z początków XVII stulecia. W czasie zwiedzania tego miasta warto odwiedzić też Park Centralny, na terenie którego czeka na zwiedzających prawosławna cerkiew św. Marii Magdaleny. O wyznawcach prawosławia, którzy wciąż zajmują bardzo ważne miejsce w tym mieście, przypomina też sobór św. Mikołaja, który może się pochwalić historią sięgającą połowy XIX wieku oraz pięknym wnętrzem. Wielkie wrażenie robi tu drewniany ikonostas z połowy XIX wieku, uwagę przyciąga również kopia ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”. W czasie zwiedzania wnętrza tej cerkwi warto też zwrócić uwagę na piękne freski, wykonane w latach 70-tych XX wieku przez Józefa Łotowskiego. A co z zabytkami świeckimi? W tym gronie pięknie prezentuje się miejski ratusz, wielkie wrażenie robi też kolekcja zabytkowych kamienic, które do dziś zachwycają swymi elewacjami. Wszystko to sprawia, iż wycieczki po stolicy Podlasia mogą każdemu z nas sprawić wiele radości.

Białystok zachwyca, w pobyt na jego terenie to ciekawa przygoda dla każdego. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać wycieczki po okolicznych miasteczkach i wsiach, które wciąż zachwycają sielskim charakterem oraz swą wielokulturowością.

1 thought on “Białystok: co warto zobaczyć w tym mieście?

  1. pałac Branickich faktycznie jest doskonale zachowany i jest dobrym miejscem do zrobienia sesji fotograficznej w Białymstoku

Comments are closed.