Jak przygotować się do podróży z dzieckiem pociągiem?

Podróż pociągiem dla dorosłych czasami potrafi być wyzwaniem, szczególnie kiedy w drodze okazuje się, że złapało się spore opóźnienie. Ciężko więc dziwić się, że dzieci reagują na takie sytuacje jeszcze mocniej i nie potrafią ukryć swoich emocji. Na szczęście takie wspólne wyjście nie musi kończyć się awanturą, załamaniem nerwowym i nieprzyjemnym wzrokiem współpasażerów, wystarczy się na nie porządnie przygotować.

Zapewnij dziecku wygodne miejsce

Dla dziecka nawet 30-minutowa podróż może być wyzwaniem, dlatego trzeba zadbać o jego komfort. Szczególnie, gdy jest to podróż zagraniczna, wtedy i my i dziecko musi być odpowiednio przygotowane – polecamy zapoznać się z tym artykułem: https://www.wczasowa.pl/jak-dobrze-przygotowac-sie-do-wakacji-za-granica/. W tym celu warto zabrać ze sobą jego ulubioną zabawkę albo coś, co pomoże mu zasnąć, szczególnie jeśli podróżuje się w nocy. Nawet jeśli nie będzie się miało miejsca siedzącego, zawsze można poprosić, żeby ktoś młodszy ustąpił je dla pociechy. Większość osób nie będzie miała z tym problemu, dlatego warto korzystać z takiego rozwiązania. Można zabrać dla niego poduszkę, żeby wygodniej były mu się ułożyć. W ten sposób będzie mniej narzekać i lepiej zniesie taką przygodę.

Zabierz ze sobą coś do jedzenia

Dzieci z nudów szybko robią się głodne. Dlatego warto zabrać ze sobą jakieś szybkie i sycące przekąski. Mogą to być słodycze, ale warto pamiętać, że cukier pobudza aktywność wielu dzieci, co w zamkniętej, małej przestrzeni może źle się skończyć. Ważne jest, żeby taki posiłek nie przeszkadzał innym pasażerom, dlatego lepiej zrezygnować z potencjalnie brudzących lub plamiących pyszności i takiego jedzenia, które ma intensywny zapach. W ten sposób można szybko zyskać nieprzychylność innych osób, a w bardziej zatłoczonym pociągu doprowadzić do omdleń bardziej zmęczonych podróżnych.

Porozmawiaj z dzieckiem o zasadach zachowania w pociągu

Dziecko nie wie, jako powinno się zachować w pociągu, jeśli wcześniej nigdy nim nie jechało. Dlatego przed udaniem się na peron warto wytłumaczyć mu, na czym całe przedsięwzięcie polega i czego nie wolno mu robić. Koniecznie trzeba uświadomić je także, że jeśli będzie przeszkadzać innym pasażerom, może zostać wyproszone z pociągu. Wiele dzieci nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich zabaw, co często sprowadza na podróżujące rodziny problemy. Koniecznie trzeba poinstruować je także, ile będzie trwała podróż. W przeciwnym razie może zacząć panikować, jeśli będzie trwała dłużej, niż zakładało.