Tykocin to jedno z piękniejszych miasteczek, jakimi może się pochwalić Podlasie. Tuż cennymi pamiątkami z dawnych czasów można się spotkać niemal na każdym kroku, dzięki czemu wycieczki po Tykocinie i jego okolicy mogą się przemienić w wyjątkową lekcję historii. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas zwiedzania tego miasta?

Z kart historii – Tykocin i jego dzieje


Początki Tykocina sięgają XV wieku, kiedy to przy trakcie łączącym Warszawę z Wilnem zaczęła się rozwijać osada. W 1425 roku otrzymała ona prawa miejskie, a dzięki bliskości szlaków handlowych oraz pobliskiej przeprawie przez Narew, przez wieki mogła się cieszyć pomyślnym rozwojem. W swych dziejach Tykocin był miastem wielokulturowym, a istotny wkład w jego rozwój miała gmina żydowska. Jakie zabytki przypominają nam do dziś o wspaniałej przeszłości tego miejsca?

Tykocin i jego zabytki: co warto zobaczyć w tym mieście?


Spacer po Tykocinie może się dla każdego z nas stać wyjątkową lekcją historii. Z pewnością warto zatrzymać się przy pomniku Stefana Czarneckiego – jednego z dawnych właścicieli miasta. Jego pomnik był jednym z pierwszych świeckich pomników, jakie powstały na ziemiach polskich, warto mu zatem poświęcić nieco więcej uwagi. Tykocin urzeka też ciekawymi zabytkami sakralnymi. Uwagę przyciąga kościół parafialny Świętej Trójcy, wzniesiony w połowie XVIII wieku. W jego wnętrzu nie brak ciekawych dzieł sztuki, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują to rokokowe polichromie z końca XVIII wieku oraz obrazy Szymona Czechowicza. Inną atrakcją Tykocina jest muzeum judaistyczne, urządzone we wnętrzu późnorenesansowej synagogi z połowy XVII wieku. Muzeum to powstało w 1978 roku, a dzięki urządzonej tu wystawie turyści mogą poszerzać swą wiedzę na temat kultury i tradycji żydowskiej.

Co warto zobaczyć w rejonie Tykocina?


Kto znajdzie tanie noclegi w Tykocinie, ten będzie mógł lepiej poznać zarówno to miasto, jak i jego najbliższą okolicę. Jakie atrakcje w tej części Podlasia zasługują na wyróżnienie? Z pewnością warto zajrzeć do Starego Jeżewa, znanego ze starego browaru oraz posiadłości Zygmunta Glogera – badacza podlaskich zabytków. Lipniki, Zawady czy Morusy – oto kolejne miejsca, które warto odwiedzić podczas wycieczki w rejonie Tykocina.

Podlasie to piękna kraina, która może oczarować nas bogactwem zabytków oraz pięknem przyrody. Wszystkie te atrakcje czekają w rejonie Tykocina – jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, któremu z pewnością warto poświecić swój czas.