Co warto wiedzieć o Poleskim Parku Narodowym?

Dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku na łonie natury jest miejscem wyjątkowym. Poleski Park Narodowy to ciekawe zwierzęta, bogata szata roślinna i widoki, którym trudno jest się oprzeć. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Co sprawia, że wycieczki po tym skrawku Polski stają się tak wspaniałą przygodą?

Powodów, dla których warto wybrać się na teren Poleskiego Parku Narodowego, jest sporo. Jego Dyrekcja mieści się w Urszulinie –ciekawej miejscowości, oddalonej od Lublina o około 60 km. To właśnie Urszulin może się okazać najlepszym  punktem wypadowym na teren parku, którego piękno można poznawać w trakcie spaceru po jednej z kilku ścieżek dydaktycznych.

Bez względu na to, na którą postawimy, będziemy mogli się nacieszyć najcenniejszymi skarbami parku – torfowiskami. Dzięki informacjom ze strony FajneWakacje.pl wiemy, że są to bardzo cenne ekosystemy, które – ze względu na intensywne osuszanie – stają się coraz większą rzadkością. Na szczęście na terenie Poleskiego PN wciąż jeszcze można podziwiać ich piękno oraz zdobywać solidną porcję wiedzy na ich temat. Wycieczki po Poleskim Parku Narodowym będą też nie lada gratką dla turystów – ornitologów. W miejscu tym panują doskonałe warunki do obserwacji ptaków (m.in. żurawi, które stały się symbolami parku), a na turystów zainteresowanych takimi obserwacjami czeka wiele stanowisk obserwacyjnych i wież widokowych. Innym skarbem tego parku są żółwie błotne, o których przypomina m.in. ścieżka „Żółwik” w Starym Załuczu.

Jakie jeszcze atrakcje w tym parku narodowym zasługują na szczególne wyróżnienie?

Z pewnością warto odwiedzić Stare Załucze, w którym znajduje się muzeum poświęcone historii Polesia oraz jego przyrodzie. Nie lada gratką jest spacer po ścieżce „Czahary”, prowadzącej przez bagno Bubnów – największe bagno na terenie parku. Wspaniałą przygodą jest też spacer po ścieżce „Spławy”. Tu sporą część trasy pokonuje się po drewnianych kładkach, prowadzących nad torfowiskami. Wielkie wrażenie robi też ścieżka „Dąb Dominik”, przypominająca o profesorze Dominku Fijałkowskim – znanym botaniku, który przyczynił się do powstania Poleskiego i Roztoczańskiego Parku Narodowego. Piękne jezioro, owadożerne rosiczki – oto najcenniejsze skarby, z jakimi można się tu spotkać. Wszystkie te  atrakcje sprawiają, że wycieczki po Polesiu stają się dla miłośników przyrody wspaniałym doświadczeniem, a czas spędzony w tutejszym parku narodowym dla nikogo nie będzie czasem straconym.