Podlasie dla ciekawych – Sarnaki

Podlasie to wyjątkowa kraina, która swymi zabytkami może oczarować każdego z nas. Jedną z tych miejscowości, której w czasie historycznej wycieczki po tej części kraju warto poświęcić nieco więcej uwagi, są Sarnaki. Wiadomo, że już w początkach naszej ery rozwijało się tu osadnictwo, o czym świadczy m.in. cmentarzysko z II wieku n.e., odkryte podczas prac archeologicznych, a długie dzieje osadnictwa w tym miejscu sprawiły, iż o Sarnakach krąży wiele legend. Jedna z nich mówi o żyjących tu Amazonkach, druga o zamieszkujących tu niegdyś Jaćwingach, których plemieniem miał rządzić nijaki Sarnak. A co wiemy na sto procent o tej miejscowości?

Wiadomo, że Sarnaki mogą się pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza. W 1430 roku ziemie te otrzymał Piotr Zaremba herbu Ślepowron, któremu wielki książę litewski pragnął w taki właśni sposób odwdzięczyć się za zasługi w walce z Krzyżakami. To właśnie ów Piotr w miejscu dawnego grodu Jaćwingów miał założyć osadę, która z czasem przemieniła się w małe miasteczko o sporym znaczeniu. W połowie XVIII wieku Sarnaki zostały docenione i wyróżnione prawami miejskimi. Niestety, burzliwe wydarzenia z XIX wieku (wojny napoleońskie oraz powstanie styczniowe) zahamowały w znacznym stopniu rozwój miasta. Efekt? Jeszcze w XIX wieku Sarnaki utraciły prawa miejskie. Trudnym czasem był też okres II wojny światowej, który przyniósł wiele zniszczeń oraz położył kres miejscowej społeczności żydowskiej, o której przypominają nam dziś już tylko nieliczne macewy znajdujące się na tutejszym cmentarzu żydowskim. Co jeszcze warto zobaczyć w czasie historycznej wycieczki po tym miasteczku?

Ciekawym obiektem, któremu w czasie wizyty w Sarnakach warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest drewniany kościół św. Stanisława Biskupa, ufundowany w 1816 roku przez ówczesnego właściciela wsi – Stanisława Ossolińskiego. Świątynia ta do dziś przyciąga uwagę swą sylwetką oraz ciekawym wystrojem wnętrza, w którym wyróżniają się cenne organy z XVIII wieku. Ciekawie prezentuje się też murowany dwór z lat 30-tych XX wieku, obecnie służący jako siedziba Nadleśnictwa Sarnaki. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że niewielkie Sarnaki mogą się dla wielu z nas okazać atrakcyjnym punktem w programie wycieczki po Podlasiu, a spacery śladem tutejszych zabytków pozwolą nam w przyjemny sposób poszerzyć wiedzę o tym regionie.

1 thought on “Podlasie dla ciekawych – Sarnaki

  1. Czarujące miejsce, jak na stolice polskiego sadownictwa przystało.

Comments are closed.